Dacă fetele joacă, facem retrospectiva săptămânii și de Paște! Avem în meniu Cupa Italiei, luptă extrem de strânsă la titlu în Spania, play-off-uri și o noutate: liga din Suedia, unde joacă Andrea Herczeg. 🙂

Italia – Cupa Italiei, optimi de finală

Azalee 0 – 3 Brescia

Brescia a dominat partida încă din primele minute, dar prima fază cu adevărat periculoasă a venit abia în minutul 27, când Cernoia recuperează balonul după un corner și centrează perfect pentru Sabatino care deschide scorul cu o lovitură de cap. După alte câteva ocazii mari, aceeași Cernoia centrează pentru golul lui Tarenzi din minutul 41, iar Sabatino marchează ultimul gol al meciului dintr-o poziție suspectă de offside. Camelia Ceasar a fost titulară în poarta Bresciei, echipă care o va întâlni pe Mozzanica în sferturile Cupei. Rezumat video.

Ungaria – Női NB II, etapa 17

Airenergy FC 0 – 14 DVTK

DVTK continuă să domine liga a doua maghiară cu scoruri astronomice, cea mai recentă victimă fiind ocupanta locului 7, Airenergy. Corina Olar a deschis scorul în minutul 4 dintr-o lovitură liberă de la 20 m, ea marcând încă un gol spre finalul meciului. Și Bianca Sandu a marcat o dublă, ambele românce fiind și integraliste. Celelalte goluri au fost marcate de Fanni Vachter (5), Olivera Markovic (2), Mónika Bukovszki (2) și Krisztina Újvári. DVTK este lider cu 51 de puncte, urmată de Szent Mihály cu 46.

Ungaria – JET-SOL Liga Női NB I, play-off, etapa 4

Viktória Szombathely 1 – 1 ETO FC Győr

În prima ligă maghiară a început returul play-off-ului. Și, dacă săptămâna trecută ETO a câștigat cu 1-0 meciul cu Viktória, returul s-a încheiat la egalitate. Echipa oaspete a deschis scorul la scurt timp după revenirea de la cabine prin Kinga Siklér, dar ETO a egalat după doar opt minute prin Loretta Németh. Pentru ETO au evoluat tot meciul Brigitta Gődér, Krisztina Szőke-Nagy și Csilla Sárosi. În cealaltă partidă Ferencvárosi TC a învins-o pe MTK Hungária cu 8-3. Ferencváros TC se află pe locul 1 cu 51 de puncte, urmată de MTK Hungária cu 38, Viktória Szombathely cu 32 și ETO FC Győr cu 28.

Danemarca – 3F Ligaen, play-off, etapa 1

BSF 0 – 3 Fortuna Hjørring

După o primă repriză fără goluri, Fortuna a început partea a doua mult mai hotărâtă și a deschis scorul în minutul 50 prin Nevena Damjanovic. Tot ea l-a majorat după un sfert de oră, iar Florentina Olar a stabilit scorul final în minutul 73. Play-off-ul se joacă între primele șase echipe din campionat, iar celelalte rezultate sunt: Brøndby – Skovbakken 5-0, Kolding Q – Vejle 0-0. Clasamentul după prima etapă: Brøndby (13 puncte), Fortuna Hjørring (11 p), Kolding Q (7 p), Skovbakken (4 p), BSF (2 p) și Vejle (1p).

Suedia – Division 1, Norra Götaland, etapa 1

Töcksfors IF 3 – 1 IK Gauthiod

În ceea ce privește fotbalul feminin din Suedia, sistemul are opt niveluri, practic opt ligi. Division 1 este liga a treia, după Damallsvenskan și Elitettan. Aceasta are șase secțiuni cu câte 12 echipe fiecare. Andrea Herczeg s-a transferat de la MTK Hungária la Töcksfors IF în vara anului 2016. În Suedia campionatul a început în acest weekend, iar Andrea a fost integralistă în meciul din prima etapă. Barbara Bartalis a deschis scorul pentru gazde în minutul 9, dar echipa oaspete a egalat prin Sigrid Verngren după doar două minute. Aceeași Bartalis și-a adus din nou echipa în avantaj în minutul 67 din centrarea Andreei, iar Marlo Carmen Colette a marcat ultimul gol al meciului în minutele de prelungire. Andrea a văzut un cartonaș galben în minutul 87. După prima etapă, Töcksfors IF ocupă locul doi, după Rävåsens IK Karlskoga.

Spania – Liga Iberdrola, etapa 25

Levante UD 2 – 1 Oiartzun KE

Levante are o săptămână mai slabă, apoi una bună, acum suntem în cea bună, dar urmează derby cu Valencia. După o lovitură liberă a echipei oaspete, din poziție perfectă, dar executată deloc periculos, la faza imediat următoare Mari Jose Perez deschide scorul pentru gazde, după ce rămâne singură cu portarul, fundașii fiind ocupați cu protestul cum că a plecat din offside. Când marchează Perez, marchează și Corral, reușind dublarea avantajului în minutul 37, după ce își amețește adversara și rămâne și ea singură cu portarul. Levante continuă să construiască, nereușind să mai marcheze, dar o face Merino în minutul 60 cu un șut de la vreo 35 m, portarul gazdelor neputând face nimic. Oiartzun nu a avut însă putere să relanseze partida, iar Levante a mai avut câteva ocazii până la finalul meciului. Olivia Oprea a fost integralistă. Levante rămâne pe locul patru cu 51 de puncte, la 5 în urma Valenciei. Rezumat video.

Atlético Madrid 0 – 0 Valencia

Derby fără goluri într-un meci crucial pentru Atlético, singura echipă neînvinsă în această ediție de campionat. Ambele echipe au ratat ocazii, ambele s-au obișnuit să marcheze multe goluri în toate meciurile, însă s-au întâlnit cele mai bune apărări, iar mingea nu a ajuns în poartă. Pot spune că acest meci feminin a fost peste meciurile de băieți din minunata noastră Liga 1, din puncte de vedere al ritmului, al calității jocului, poate chiar și al numărului de suporteri prezenți. Andreea Părăluță a fost rezervă în acest meci. Dacă până acum Barcelona îi sufla în ceafă, ei bine acum a egalat-o pe Atlético și chiar a depășit-o din cauza golaverajului favorabil. Ambele echipe au 65 de puncte, cu cinci etape rămase, titlul probabil fiind decis de întâlnirea directă din penultima etapă. Rezumat video.

Rayo Vallecano 2 – 1 Sporting Huelva

Un nou meci dominat și pierdut de Sporting Huelva, echipă care spune adio prezenței în Copa de la Reina, deoarece nu mai are șanse de a ajunge printre primele opt echipe în clasament. Scorul a fost deschis în minutul 17 de Paula Andújar în urma unui corner, iar după doar șapte minute Natalia a dublat avantajul gazdelor. Golul Laurei Rus a motivat echipa și a căutat măcar golul egalizator, dar a ratat toate ocaziile avute în repriza a doua. Ambele românce au fost titulare, Elena Pavel fiind înlocuită în minutul 73 cu o jucătoare ofensivă, iar Laura Rus a ieșit de pe teren în minutul 82. Sporting Huelva rămâne pe locul 11 cu 25 de puncte.

Polonia – Ekstraliga, etapa 21

AZS PWSZ Wałbrzych 1 – 5 KKPK Medyk Konin

În mod surprinzător, echipa gazdă a fost cea care a deschis scorul în minutul 7 prin Małgorzata Mesjasz, dar Aleksandra Sikora a adus lucrurile la normal prin golurile marcate în minutul 12, respectiv 29. La scurt timp după, Katarzyna Daleszczyk a mărit avantajul, nelăsând șanse gazdelor de a realiza surpriza acestei ediții de campionat. Repriza a doua a fost dominată total de Medyk, marcatoare fiind Lilyana Kostova și Anna Gawrońska. Maria Ficzay a fost integralistă. Medyk Konin se află pe locul 1 cu 60 de puncte, cu doar trei meciuri rămase de jucat în acest sezon.

Anglia – Premier League, Southern Division

Portsmouth 2 – 5 Crystal Palace

Meciul nu a început deloc bine pentru Portsmouth, Gemma Bryan deschizând scorul încă din minutul 2, iar Rosie Page a făcut 2-0 după doar câteva minute. Gazdele dădeau semne că revin în meci prin golul marcat de Tash Stephens, însă Crystal Palace a mai marcat o dată prin Bryan înainte de pauză. Imediat după revenirea pe teren, Crystal beneficiază de o lovitură de la 11 m, executată de aceeași Bryan. După ce Samantha Quayle a redus din diferență prin golul marcat în minutul 68, Bryan fără milă a marcat și a închis tabela la 5-2. Alex Iușan a fost introdusă pe teren în minutul 64 al meciului și a avut câteva ocazii, dar echipa ei nu a avut putere de a face mai multe în acest meci.  Portsmouth FC se află pe locul opt cu 14 puncte.

Elveția – Nationalliga B, etapa 16

FC Aïre-le-Lignon 0 – 3 FC Therwil

Daniela Gurz și Andreea Corduneanu au fost integraliste în meciul pierdut de Aïre-le-Lignon în ultima etapă jucată în Elveția. Golurile echipei oaspete au fost marcate de Justine Eugster, Nina Meyer și Andrea FreiFC Aïre-le-Lignon se află pe locul 7 cu 19 puncte.

SUA, meci amical

Arizona Wildcats 2 – 0 North Arizona University (NAU Lumberjacks)

Gabi Stoian a jucat tot meciul și a marcat al doilea gol al echipei sale, spre finalul meciului. Primul gol a fost marcat de Brynn Moga. La NAU joacă Ali Lixandru, în toamna anului 2016 a început ultimul an de facultate, dar nu am găsit informații despre ea la acest meci.