Pe la începutul lunii iunie vom afla echipele campioane în toată Europa, dar până atunci mai sunt meciuri de jucat și lupta pentru titlu este foarte strânsă în unele țări. Și ce trebuie să ne bucure este faptul că avem straniere care se luptă pentru aceste titluri! 🙂

Ungaria – Női NB II, etapa 18

Szent Mihály 0 – 4 DVTK

De câteva săptămâni Bianca Sandu marchează în fiecare meci pentru DVTK, de această dată a deschis scorul cu un șut superb de la vreo 28 m. După doar trei minute Olivera Markovic a dublat avantajul, iar în minutul 31 tot ea a stabilit scorul de 3-0 al primei reprize. Singurul gol al părții secunde a fost marcat de Kinga Boros în minutul 72. Corina Olar a fost și ea integralistă. Cu victoria aceasta DVTK acumulează 57 de puncte și se îndepărtează la opt puncte de Szent Mihály. Rezumat video.

Ungaria – JET-SOL Liga Női NB I, play-off, etapa 6

ETO FC Győr 0 – 4 Ferencváros TC

Dacă în finala Cupei Ungariei ETO a pierdut cu 6-0, acum Ferencváros a câștigat ”doar” cu 4-0. Golurile au fost marcate de Laura Kovács (autogol), Allegra Poljak, Bernadett Zágor și Jelena CankovicBrigitta Gődér și Krisztina Szőke-Nagy au evoluat tot meciul. În cealaltă partidă MTK Hungária a învins-o pe Viktória Szombathely cu 2-0. Ferencváros TC se află pe locul 1 cu 57 de puncte, urmată de MTK Hungária cu 44, Viktória Szombathely cu 32 și ETO FC Győr cu 28. Pe 8 mai Ferencváros TC va juca pentru titlu cu  MTK Hungária, iar Viktória Szombathely va juca pentru medalia de bronz cu ETO FC Győr.

Danemarca – 3F Ligaen, play-off, etapa 4

Skovbakken 1 – 2 Fortuna Hjørring

După o primă repriză fără goluri, a doua parte a început cum nu se poate mai bine pentru echipa oaspete. Florentina Olar Spânu a interceptat balonul, a luat acțiunea pe cont propriu și a deschis scorul. După doar două minute, aceeași Florentina îi pasează lui Tamires, care dublează avantajul. Fortuna a continuat să atace și să aibă ocazii, însă mingea nu a mai intrat în poarta gazdelor. În minutul 91 al meciului Sofie Obel a reușit să reducă din diferență cu un gol marcat în urma unui corner. Clasamentul după patru etape: Brøndby (22 puncte), Fortuna Hjørring (20 p), Kolding Q (10 p), Skovbakken (7 p), BSF (2 p) și Vejle (1p). Etapa următoare este crucială în lupta pentru titlu, Fortuna întâlnind-o pe Brøndby.

Suedia – Division 1, Norra Götaland, etapa 3

Skövde KIK 2 – 1 Töcksfors IF

Andrea Herczeg a fost integralistă în meciul pierdut de echipa sa. Gazdele au deschis scorul prin Emmelie Junckerfelt, iar Josefin Nilsson a egalat pentru Töcksfors chiar înainte de pauză. La doar trei minute după pauză Nicole Haimes își aduce echipa în avantaj și scorul se menține până la final. Töcksfors IF se află pe locul patru cu 4 puncte, la trei puncte de liderul Skövde KIK.

Turcia – Kadınlar 1. Futbol Ligi, play-off, etapa 2

Konak Belediyespor 5 – 1 Beşiktaş

Victorie foarte importantă pentru Konak și o înfrângere usturătoare pentru contracandidata Beşiktaş, acesta fiind și meciul în care Raluca Sârghe a revenit pe gazon după accidentarea suferită. Ea a jucat 35 de minute, fiind introdusă în repriza a doua. Cosmina Dușa arată că este o jucătoare foarte importantă pentru Konak, marcând o dublă. Celelalte goluri au fost marcate de Cansu Yağ, Zehra Borazanci și Ukpong Eshter Sunday. Cu această victorie Konak are 27 de puncte și ia avans de trei puncte față de Beşiktaş.

Elveția – Nationalliga B, etapa 18

FC Aïre-le-Lignon 5 – 2 FC Schlieren

O victorie importantă pentru FC Aïre-le-Lignon și adună puncte importante în menținerea cât mai departe de zona periculoasă a clasamentului. Golurile au fost marcate de Maude Sartoretti, Mirela Jakupi (3) și Katia Maanane, respectiv Tiffany Brillantes (autogol) și Noelle Leary. Andreea Corduneanu s-a aflat pe teren până în minutul 68, în timp ce Daniela Gurz a fost rezervă neutilizată. FC Aïre-le-Lignon se află pe locul șapte cu 25 de puncte.

Spania – Liga Iberdrola, etapa 27

Levante UD 0 – 3 Atlético Madrid

Deși Atlético a controlat jocul încă din primele minute, Levante a reușit să îi țină piept. Însă, în minutul 38, Sonia scapă spre poarta gazdelor, iar Sonia Prim o doboară în calitate de ultim apărător chiar în fața careului și vede cartonașul roșu. Practic, lucrurile au devenit mult mai ușoare pentru echipa din Madrid, care a deschis scorul chiar în ultimul minut al primei reprize prin Priscila Borja. Sonia Bermudez a trecut pe lângă toate adversarele sale și mingea intră destul de norocos în poartă în minutul 59. Atlético continuă să atace, iar cu nouă minute înainte de final Esther rezolvă partida cu un șut din interiorul careului. Olivia Oprea a fost integralistă pentru gazde, în timp ce Andreea Părăluță s-a aflat pe banca de rezerve. Pentru moment Atlético revine pe primul loc în clasament cu 71 de puncte, dar Barcelona, care vine după eliminarea din semifinalele UWCL, joacă mâine cu Oiartzun. Rezumat video.

Espanyol Barcelona 2 – 1 Sporting Huelva

Deși gazdele au ratat câteva ocazii monumentale, Sporting a reușit să deschidă scorul prin Anita în minutul 35 cu un gol marcat cu capul în urma unei centrări venite din corner. În minutul 80 credeai că nimic nu se mai poate întâmpla, însă Eli a egalat în minutul 82, ca după doar trei minute să aducă cele trei puncte echipei sale. Sporting a încercat să mai repare ceva în puținul timp rămas, însă nu a reușit să creeze faze periculoase. Elena Pavel a fost integralistă, iar Laura Rus a fost schimbată în minutul 83. Cu această înfrângere Sporting Huelva coboară pe locul 12 cu 28 de puncte. Rezumat video.

Italia – Serie A, etapa 20

Brescia 2 – 1 Verona

După câteva ocazii de ambele părți, Verona deschide scorul în minutul 18 prin Gabbiadini. După zece minute Tarenzi împinge mingea în poarta Veronei, însă golul este anulat pentru fault la portar, în ciuda protestelor. În minutul 31 Girelli aduce egalarea printr-o lovitură liberă respinsă greșit de portar direct în poartă. Ambele echipe au ocazii și caută golul victoriei, dar acesta vine de partea gazdelor în minutul 58, când Bonansea marchează din pasa lui Girelli. Verona putea egala, însă portarul Marchitelli a fost în mare formă. Camelia Ceasar s-a aflat pe banca de rezerve. Cu această victorie, Brescia își consolidează poziția de Champions League cu 51 de puncte, aflându-se la nouă distanță de locul trei ocupat de Mozzanica și la șase puncte în urma liderului Fiorentina. Rezumat video.