Săptămâna aceasta avem de toate: Champions League, play-off-uri, final de campionat, lupte relansate, dar și un amical. 😀

Israel – Ligat Nashim, play-off, etapa 2

ASA Tel Aviv University 4 – 1 FC Kiryat Gat

Înfrângere dură pentru echipa Andreei Laiu în al doilea meci din play-off. Echipa gazdă și-a marcat toate golurile încă din prima repriză prin Florsheim Mika și Lavi Moran, ambele cu câte o dublă. Karin Rahamim a marcat golul lui Kiryat Gat spre finalul meciului. Kiryat Gat se află în continuare pe locul 1 cu 46 de puncte, iar ASA s-a apropiat la 5 puncte.

UEFA Women’s Champions League, sferturi de finală – tur

Fortuna Hjørring 0 – 1 Manchester City

Fortuna a început meciul foarte bine, însă Manchester City a preluat conducerea jocului și a dominat întreaga primă repriză. Cu o apărare destul de organizată a Fortunei, englezoaicele nu au avut multe ocazii clare, însă a ținut echipa gazdă în propria jumătate, aceasta pierzând mult prea ușor baloanele. Singura fază mai periculoasă i-a aparținut Florentinei Olar, dar aceasta a șutat pe lângă poartă în minutul 34, iar la faza imediat următoare Carli Lloyd, lăsată nemarcată în careu, s-a înălțat pentru a trimite în poartă balonul centrat de Jane Ross. În a doua repriză Fortuna Hjørring a avut mai mult curaj și a reușit să ajungă în careul advers, însă nu a reușit să concretizeze în fața porții. De partea cealaltă, Manchester City a căutat golul doi, dar portarul gazdelor, Christensen, s-a aflat la datorie. Florentina Olar a luat un cartonaș galben spre finalul meciului. Returul se joacă pe 30 martie.

Polonia – Ekstraliga, etapa 18

KKPK Medyk Konin 3 – 0 UKS SMS Łódź

Maria Ficzay a fost integralistă într-o nouă victorie a lui Medyk Konin, echipă care se îndreaptă spre un nou titlu de campioană. Katarzyna Daleszczyk a deschis scorul în minutul 46, ca mai apoi să dubleze diferența în minutul 69, iar Agata Guściora a închis tabela la 3-0 în minutul 74. Cu această victorie, Medyk are 51 de puncte, iar GKS Górnik Łęczna se menține la trei puncte după ce a învins-o pe Biała Podlaska cu 2-0.

Ungaria – Liga II, etapa 14

Diósgyőri VTK 19 – 0 Balatonfüredi FC

În fața a 100 de spectatori, DVTK a făcut spectacol, marcând nu mai puțin de 19 goluri. Acestea au fost marcate de Kerekes Krisztina (6), Vachter Fanni (4), Újvári Krisztina (3), Kovács Aliz (2), Markovic Olivera (2), Boros Kinga (2), Sandu Bianca Marilena (2), Olar Corina, Kerekes KrisztinaSkaliczki Kitti și Jáhn Klaudia. DVTK continuă lider cu 42 de puncte și se află la opt distanță de locul doi ocupat de Szent Mihály. Rezumat video.

Ungaria – JET-SOL Liga Női NB I, play-off, etapa 1

Ferencváros TC 5 – 2 ETO FC Győr

Prima etapă a play-off-ului a dus-o pe ETO pe terenul principalei favorite la titlu. Dacă în ultima etapă a pierdut cu 10-2 în fața lui Ferencváros, ETO a jucat mai bine și a pierdut ”doar” cu 5-2. Prima repriză s-a terminat chiar la egalitate, Sladana Bulatovic deschizând scorul pentru gazde în minutul 9, iar Fél Patrícia a egalat în minutul 27. Dar diferența s-a văzut în repriza secundă, Ferencváros marcând de patru ori în 11 minute: Fenyvesi Evelin cu un hat-trick și Bulatovic încă o dată. Al doilea gol al echipei oaspete a fost marcat în minutul 82 de Németh Loretta. Pentru ETO au evoluat Brigitta Gődér, Krisztina Szőke-Nagy și Dorka DénesCsilla Sárosi a fost rezervă în acest meci. În cealaltă partidă MTK Hungária a învins-o pe Viktória Szombathely cu 2-1. Ferencváros TC se află pe locul 1 cu 42 de puncte, urmată de MTK Hungária cu 37, Viktória Szombathely cu 31 și ETO FC Győr cu 23.

Franța – D1 Féminine, etapa 17

Olympique Lyonnais 8 – 0 Rodez Aveyron

După victoria de săptămâna trecută, echipa Annei – Marie Bănuță înregistrează o nouă înfrângere, de data aceasta în fața liderului Lyon. Golurile au fost marcate de Hegerberg (2), Tarrieu (2), Lavogez, Mbock, Petit și Bremer. Rodez Aveyron se află în continuare pe locul opt cu 16 puncte.

Spania – Liga Iberdrola, etapa 23

Levante 2 – 1 Real Betis

Echipa oaspete a avut posesia balonului în prima repriză și a avut câteva ocazii, în timp ce Levante a încercat să iasă pe contraatac, însă nu a dus la ocazii clare de gol. A doua repriză a arătat cu totul altfel, gazdele ieșind de la vestiare mai motivate. Au atacat din primele minute și au reușit să deschidă scorul în minutul 58 prin Mari Jose Perez. După ce a ratat un penalty, Betis a căutat golul egalizator, însă nu a venit. Charlyn Corral a reușit să treacă de adversarele sale și a majorat scorul în minutul 84. A fost un gol foarte important, deoarece în minutele de prelungire Betis a redus din diferență din penalty transformat de această dată. Olivia Oprea a fost integralistă pentru gazde. Levante continuă pe locul patru cu 48 de puncte, ocupanta locului trei Valencia păstrând distanța de patru puncte. Rezumat video.

Barcelona 5 – 1 Sporting Huelva

Barcelona s-a distrat și cu Sporting Huelva, echipa oaspete neputând construi prea multe faze. În prima repriză au marcat pentru Olga, Mariona și Patri, primele două cu șuturi superbe din afara careului. După ce Vicky Losada a majorat scorul imediat după reluarea partidei, în minutul 63 Anita a marcat golul de onoare al lui Sporting cu o lovitură de capă, după o lovitură liberă bătută de Elena Pavel. Jenni Hermoso a închis tabela la 5-1 la ultima fază. Elena a fost schimbată în minutul 67 cu Danielsson, iar Laura Rus se află în continuare în recuperare. Sporting Huelva rămâne pe locul 10 cu 25 de puncte și se cam îndepărtează de primele opt locuri. Rezumat video.

Atlético Madrid 1 -1 Athletic Club

Cu Andreea Părăluță pe banca de rezerve, Atlético Madrid a jucat un nou meci pe stadionul Vicente Calderon. Cu 16.000 de spectatori în tribune, a fost un meci foarte greu pentru liderul campionatului în fața campioanei en-titre. Partida a început cu ambele echipe încercând să preia controlul jocului, însă a fost o repriză echilibrată, cu o singură ocazie mare de gol, ratată de Marta Corredera. Chiar în debutul reprizei secunde, Nekane scapă spre poarta lui Atlético, Lola Gallardo iese și respinge în primă fază, dar balonul revine la jucătoarea lui Athletic și deschide scorul. Gazdele au atacat în valuri în căutarea golului egalizator și au ratat ocazii imense. Însă, în minutul 88 arbitrul acordă penalty în favoarea lui Atlético, iar Sonia Bermudez transformă, obținând astfel un punct pentru echipa sa. Este un punct foarte important, dar acest egal i-a dat ocazia Barcelonei să se apropie la doar două puncte, Atlético având acum 61 de puncte. Rezumat video.

Elveția – Nationalliga B, etapa 14

FC Aïre-le-Lignon 5 – 1 Chênois GE

Gazdele au început foarte bine meciul, Daniela Gurz deschizând scorul încă din minutul 4, ca după doar două minute Mirela Jakupi să îl majoreze. Prima parte s-a încheiat 3-0 după autogolul Emmei Faure. După ce Charline Silva a dus scorul la 4-0, Daniela Gurz a reușit dubla în minutul 76, iar ultimul gol al partidei a fost marcat de Maeva Sarrasin din penalty pentru echipa oaspete. Roxana Oprea a apărat poarta lui Lignon, iar Andreea Corduneanu a fost schimbată în minutul 81 cu Floriane DulexFC Aïre-le-Lignon are 16 puncte și ocupă locul opt, la doar trei puncte de locul șapte ocupat de Thun Berner-Oberland.

Italia – Serie A, etapa 18

Brescia 1 – 2 Fiorentina

Brescia avea o singură opțiune în acest meci: victoria. Din cauza unor probleme musculare, Camelia Ceasar a fost lăsată pe banca de rezerve, Marchitelli apărând poarta gazdelor. Fiorentina putea deschide scorul chiar din minutul trei prin Mauro, însă Marchielli a respins. Nu a durat mult și a venit replica Bresciei prin Bonansea. Fiorentina a continuat să atace și a reușit să deschidă scorul în minutul 34 prin Parisi, lăsată liberă în careu. După doar patru minute Gama egalează cu un gol marcat în urma unui corner bătut de Cernoia. În repriza secundă, ambele echipe au atacat și au avut ocazii, însă nu le-au concretizat. În minutul 84, Linari trimite mingea în transversală din lovitură liberă, iar Salvai, fundașul Bresciei, îi pune mingea pe tavă lui Bonetti care marchează golul victoriei și practic îi asigură campionatul Fiorentinei. Cu patru etape înainte de final se reface diferența de șase puncte dintre cele două echipe, iar Fiorentina, cu 51 de puncte în prezent, are un traseu mult mai ușor decât Brescia. Rezumat video.

Cipru – First Division, etapa 18

Dafni Troullon Aradipou 0 – 3 Anorthosis

S-a jucat ultima etapă din campionatul cipriot, iar Apollon Ladies și-a adjudecat un nou titlu de campioană. Vicecampioană este Anorthosis, echipa româncelor Olga Iordăchiuși, Alexandra Hornea, Mirabela Ristache, Ana Maria Stanciu și Mihaela Burtică. În momentul de față nu se găsesc informații despre ultimul meci al româncelor.

Meci amical

Arizona Wildcats 2 – 1 UTEP

Wildcats a marcat ambele goluri încă din primul sfert de oră, ambele din lovituri libere executate de Kelcey Cavarra, respectiv Cali Crisler. Gabi Stoian a jucat din nou foarte bine, construind faze și având și câteva ocazii de a marca.